Mindfulness coraz śmielej pojawia się w naszym świecie, zarówno na płaszczyźnie prywatnej jak i zawodowej. Wpływ uważności jest odczuwalny we wszystkich obszarach funkcjonowania społeczeństwa. W środowiskach biznesowych można dostrzec jak uważny pracownik przyczynia się do powstawania świadomych organizacji. Takie organizacje to właśnie mindful biznes.

Czym jest uważność?

Mindfulness to zwracanie uwagi na chwilę obecną w sposób akceptujący, nie osądzający. Jest prostą praktyką dostępną dla wszystkich. Uważność to sposób trenowania umysłu.

Przez większość czasu nasze umysły wędrują – martwimy się przyszłością, rozmyślamy o przeszłości, fantazjujemy, niepokoimy się lub śnimy na jawie. Medytacja przenosi nas do chwili obecnej i tym samym jest narzędziem, którego potrzebujemy, aby być spokojnymi i pełnymi empatii.

Dlaczego sięgnąć po mindfulness?

Stres w miejscu pracy staje się coraz silniejszy i jest także główną przyczyną chorób. Nowoczesne technologie, poza ich ważnymi i potrzebnymi funkcjami, sprawiają, że tracimy czas na rzeczy nieistotne. Informacje, którymi jesteśmy bombardowani, mogą być źródłem lęku i powodować poczucie rozłączenia lub przebodźcowania. To z kolei może przytłoczyć nas w naszym życiu osobistym i zawodowym. Kiedy nieustannie przechodzimy od jednego zadania do drugiego, jakość naszej pracy cierpi. Jednym ze sposobów, w jaki uważność może pomóc, jest umożliwienie nam poprawy koncentracji.

Mindful biznes, czyli nieograniczone korzyści!

Mindful biznes to dwie kluczowe płaszczyzny. Jest to wpływ uważności na pracę organizacji i jej wyniki rynkowe oraz wpływ uważności na pracownika jako jednostki. Na obu tych polach mindfulness przekłada się na liczne korzyści, które doceni zarówno pracownik jak i pracodawca. Zależność ta jest prosta – im bardziej uważni są pracownicy, tym bardziej mindful czyli świadomie działa cała organizacja.

Wpływ uważności na pracownika:

zwiększenie świadomości jednostki – znajomość siebie, własnych ograniczeń i talentów, świadomość emocji i potrzeb,

obniżenie reaktywności emocjonalnej – osoba świadoma emocji rzadziej nim ulega, a decyzje podejmuje w oparciu o takie czynniki jak logika czy empatia,

redukcja stresu – emocje, którymi emanujemy w miejscu pracy są odbierane przez innych, a to wzmaga napięcie i stres; dzięki uważności możemy przerwać ten łańcuch,

poprawa zdrowia psychicznego – które niesie za sobą poprawę zdrowia fizycznego oraz jakości życia we wszystkich jego obszarach.

Wpływ uważności na pracę organizacji:

zarządzanie i strategia – świadoma kadra managerska podejmuje trafne i przemyślane decyzje kierując się informacjami, a nie emocjami,

sprzedaż i negocjacje – podczas sprzedaży kluczowa jest obserwacja i trzeźwy osąd sytuacji, a tym właśnie jest mindfulness,

praca zespołowa – zespół, który potrafi uważnie słuchać, komunikować się, a także wspierać, jest gwarancją sukcesu,

jakość i efektywność pracy – będąc tu i teraz nie tracimy czasu ani koncentracji na elementy rozpraszające, a to sprawia że pracujemy spokojniej i wydajniej,

mniej zwolnień chorobowych – praktyka mindfulness przekłada się zmniejszenie stresu w naszym ciele, a to z kolei poprawia nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Chociaż medytacja uważności była inspirowana praktykami buddyjskimi, dziś jest dostępna jako całkowicie świecka praktyka. Mindfulness jest obecne w wielkich organizacjach od Wall Street po Dolinę Krzemową. Współczesna nauka pokazuje, że praktykując różne techniki medytacji i uważności możliwe jest zwiększenie jasności umysłu i równowagi, uwolnienie uwagi oraz zwiększenie koncentracji i samoświadomości. Ponadto czołowi liderzy biznesu,w tym między innymi Google, Apple, Facebook, Twitter, eBay, Intel, Nike, LinkedIn, General Mills, tworzą bardziej świadome kultury korporacyjne, wypełniając swoje organizacje liderami i menadżerami, którzy działają z większą świadomością. Trening medytacji uważności jest sprawdzonym i skutecznym sposobem wspierania rozwoju na szeroką skalę.

Zainteresował Cię temat uważnej organizacji i chciałbyś wprowadzić podejście mindfulness w swojej firmie? Czytaj dalej TUTAJ!

OSTATNIE WPISY

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI