Redukcja stresu jest najczęściej badanym obszarem wpływu mindfulness na firmy. Wiemy, że redukując stres jesteśmy w stanie zminimalizować ilość absencji w pracy, obniżyć koszty opieki zdrowotnej i zwiększyć produktywność.

Jednak obniżanie kosztów nie powinno być naszym jedynym celem. Zmniejszenie stresu u pracowników to akt współczucia i umiejętnego przywództwa.

Stanford University School of Medicine przeprowadził badanie, które pokazuje, że medytacja może prowadzić do 30% zmniejszenia dolegliwości związanych ze stresem, które często prowadzą do poważnych chorób.

58% Amerykanów twierdzi, że praca jest istotnym źródłem stresu. Jako główne przyczyny stresu wymieniają: obciążenie pracą (36%), problemy ludzkie (31%), równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (20%) oraz bezpieczeństwo pracy (8%).

Badanie z 2005 roku wykazało, że pracownicy służby zdrowia, którzy uczestniczyli w ośmiotygodniowym programie medytacji uważności, poprawili nastrój i empatię, jednocześnie obniżając poziom stresu.

80% pracowników twierdzi, że odczuwa stres w pracy i potrzebuje pomocy, aby sobie z tym poradzić.

Uczestnicy programu redukcji ciśnienia krwi opartego na uważności (MB-BP) doświadczyli znacznego obniżenia poziomu ciśnienia krwi, które nadal występowało nawet rok po badaniu.

Headspace przeprowadził wewnętrzne badanie dotyczące korzyści płynących z medytacji prowadzonej. Odkryli, że 10 dni takiej medytacji może zmniejszyć stres o 14% i zmniejszyć drażliwość o 27%. Wykazano, że trzy tygodnie praktyki zwiększyły współczucie o 23% i zmniejszyły agresję o 57%.

Badanie opublikowane w Journal of Occupational and Environmental Medicine dotyczyło firmy Dow Chemical Company. Miało za cel określić, w jaki sposób medytacja może zminimalizować stres, jednocześnie poprawiając samopoczucie pracowników. Stwierdzono, że 89 pracowników, którzy brali udział w medytacji przez sześć miesięcy, było mniej zestresowanych i ogólnie bardziej odpornych.

Hindawi.com przeprowadził badanie, które wykazało wpływ jogi opartej na krześle i medytacji kierowanej na pracowników pracujących przy biurku. „Joga i medytacja znacznie zmniejszyły postrzegany, a efekt ten utrzymywał się po zakończeniu praktyki. Podsumowując, postawy jogi lub medytacja wykonywane w gabinecie mogą znacznie poprawić kilka fizjologicznych i psychologicznych markerów stresu”.

To świetna wiadomość, ponieważ pokazuje, że małe, uważne zmiany w szkoleniach firmowych mogą spowodować namacalne różnice, nawet z wygodnego fotela!

Naukowcy z The Wellness Institute w Cleveland przeprowadzili badanie w ruchliwym korporacyjnym centrum telefonicznym, aby ustalić, w jaki sposób uważność może zmniejszyć stres. Po ośmiu tygodniach wyniki wykazały, że pracownicy doświadczyli 31% spadku poziomu stresu i 28% wzrostu witalności.

Frontiers Media przeprowadził badanie, aby ocenić, w jaki sposób trening uważności wpływa na środowisko pracy. Przebadano cztery firmy, których wyniki wykazały, że szkolenie bardzo skutecznie zmniejszało wypalenie zawodowe (średnia różnica = 0,3, p< 0,001), zmniejszało odczuwany stres i poprawiło samopoczucie. Co ciekawe, badanie wykazało również poprawę pracy zespołowej i organizacyjnej oraz wyników osobistych – dwa mniej znane wskaźniki obniżonego stresu.

Inne niedawne badanie wykazało, że medytacja uważności „obniża poziom kortyzolu we krwi, co sugeruje, że może obniżyć stres i może zmniejszyć ryzyko chorób wynikających ze stresu, takich jak zaburzenia psychiczne, wrzody trawienne i migrena”.

Istnieją mocne dowody na to, że praktyka uważności zmniejsza wypalenie zawodowe wśród pracowników służby zdrowia i nauczycieli

„Nasze badanie sugeruje, że trening uważności powoduje poprawę trzech zdolności, które są kluczowe dla skutecznego przywództwa w XXI wieku: odporności, zdolności do współpracy i zdolności przewodzenia w złożonych warunkach”.

– Megan Reitz

OSTATNIE WPISY

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI